Obóz – jak przygotować się do wyjazdu

Jak spakować plecak na obóz?

Przy pierwszym obozie pytań na temat tego jak  dobrze spakować plecak,  co może się przydać, a czego w ogóle nie powinniśmy brać, jest wiele. Dlatego tutaj dokładnie opiszemy co jest niezbędne na obozie harcerskim, co może się przydać a czego w ogóle nie brać.

Na samym początku chcielibyśmy dać parę wskazówek dotyczących pakowania plecaka:
1. Trzeba pamiętać aby plecak był spakowany tak, aby każde dziecko było w stanie samo go nosić na plecach.
2. Najlepiej jeśli dziecko samo będzie się pakowało aby było świadome gdzie i co może znaleźć. Jeśli jest w wieku zuchowym bądź dopiero zaczęło przygodę w pionie harcerskim warto aby było obecne przy pakowaniu i wiedziało gdzie i czego szukać.
3. Po spakowaniu plecaka należy go położyć na podłodze i sprawdzić czy zachowa pozycję pionową. Jeśli stoi w pionie to będzie oznaczało, że plecak jest dobrze spakowany.
4. Najlepiej spakować się na dzień lub dwa dni przed wyjazdem, ponieważ będzie się później spokojniejszym, nie zostawiając wszystkiego na ostatnią chwilę.

Co spakować?

ODZIEŻ:
-pełne umundurowanie,
-2 pary długich spodni + jedna para do pionierki (do zniszczenia)
-2 pary krótkich spodenek
-kilka t-shirtów + 1 sztuka na pionierkę
-2 koszulki z długim rękawem
-2 bluzy (najlepiej z kapturem)
-ciepły polar
-kurtka przeciwdeszczowa
-bielizna osobista
-strój kąpielowy
-buty trekingowe
-adidasy lub trampki
-sandały lub klapki kąpielowe
-chusta/czapka z daszkiem/kapelusz

JEDZENIE:
-kubek nietłukący,
-menażka
-niezbędnik

SPANIE:
-pidżama
-śpiwór
-karimata
-poduszka

KOSMETYCZKA:
-szczoteczka i pasta do zębów
-szampon i mydło
-gąbka
-szczotka do włosów
-mokre chusteczki
– duży ręcznik
-papier toaletowy
-dezodorant
-mały płyn do prania
-chusteczki higieniczne

APTECZKA:
-zażywane leki (spakowane do woreczka z opisem dawkowania)
-środek przeciw kleszczom i komarom
-krem z filtrem

-śpiewnik
-przybornik do szycia

Jak spakować?

1. Gdy zgromadzisz wszystkie potrzebne rzeczy zbierz je wszystkie w jednym miejscu, np. na podłodze, na łóżku. Mając wszystko pod ręką łatwiej będzie Ci się pakować.
  2. Odłóż na bok wszystkie rzeczy, których będziesz potrzebował podczas podróży. Spakujesz je na samym końcu.
  3. Na dół plecaka (bliżej pleców) włóż przedmioty ciężkie.
  4. Odzież najlepiej zrolować. Dzięki temu ubrania łatwiej się pakują i mniej gniotą.
    (filmik z youtube: https://www.youtube.com/watch?v=JxJHe8VfI1c)
  5. Zadbaj o to aby nic twardego i kanciastego nie znajdowało się tuż przy plecach, abyś mógł wygodnie nieść plecak.
  6. Przydatne drobiazgi spakuj przy kieszonce w klapie lub w bocznych kieszeniach.
  7. Ważne rzeczy, takie jak dokumenty, włóż do kieszonki wewnątrz klapy. Będą wtedy bezpieczne i łatwo dostępne.

Grafika pochodzi z poradnika obozowicza stworzonego przez składnicę harcerską 4 żywioły.

Cały materiał dostępny pod adresem:

www.issuu.com/4zywioly1/docs/poradnik_obozowicza2018_druk