Umundurowanie

Nasza wizytówka, czyli kilka słów o umundurowaniu

Zaczynając od podstaw.

Mundur harcerski to koszula/bluza mundurowa oraz spódnica lub spodenki. Dziewczyny noszą komplet w kolorze szarym, a chłopcy w zielonym.

Do munduru damskiego można nosić również krótkie żeńskie spodenki w kolorze czarnym, do męskiego długie spodnie w kolorze czarnym lub khaki (takim jak zielona bluza). Te elementy są niezmienne i jednakowe dla wszystkich harcerzy. Dolna część umundurowania jest uzależniona od środowiska dlatego przed kupnem umundurowania należy dopytać się drużynowego o dolną część umundurowania tak aby cała drużyna była umundurowana jednolicie.

Listę pozostałych dodatków zaczniemy od góry:

• Nakrycie głowy (zależy od drużyny) mogą być:
    -rogatywka (szara dla dziewczyn lub zielona dla chłopców)
    -beret (w kolorze wybranym przez drużynę)
    -furażerki,
    -kapelusze.
  • Do nakrycia głowy przypina się szarą lilijkę.
  • Na ramionach bluzy znajdują się naramienniki, na które nakłada się pagony w barwach drużyny. Na pagonie często wyszywa się nazwę lub numer oraz przyczepia oznaczenia stopni – belki, krokiewki czy gwiazdki.
  • Pod kołnierzem przekłada się chustę – jej kolor jest również wybierany przez drużynę i jednakowy dla wszystkich jej członków. Chustę spina się pod szyją suwakiem lub pierścieniem – jest ich wiele rodzajów i często również dobierane są jednolicie w drużynie.
  • Nad lewą kieszenią przypina się lilijkę srebrną (jeżeli harcerz nie złożył jeszcze przyrzeczenia) lub krzyż harcerski.
  • W dolnej części lewej kieszeni przyszywane są naszywki skautowe – koniczynka WAGGGS u harcerek i lilijka WOSM u harcerzy.
  • Do spodni czy spódnicy nosi się pas harcerski. Dziewczyny noszą pasy czarne, a chłopcy zielone, choć można je zastąpić brązowym pasem skórzanym.
  • Na nogach, poza butami (zazwyczaj turystycznymi lub pionierkami) noszone są getry, które również występują w wielu wersjach kolorystycznych i dobierane są przez każdą drużynę. Dodatkowo do getrów można założyć różnokolorowe wywijki.Oczywiście wiele drużyn ma swoje własne tradycje i często na mundurze może pojawić się wiele innych dodatków czy naszywek z nią związanych, dlatego warto o to zapytać drużynowego.

Munduru nie trzeba kupować na pierwszą zbiórkę. Jeśli dziecku spodobają się organizowane zbiórki i będzie chciało wstąpić do gromady lub drużyny, wtedy należy zdecydować się na zakup munduru. Rodzice kupują mundury przeważnie po 2/3 miesiącach uczestnictwa dziecka na zbiórkach. Mundur to bardzo ważny element – dzięki niemu dziecko utożsamia się z rówieśnikami i staje się prawdziwym zuchem / harcerzem.